امتیازدهی به این مطلب

در مقاله “ضرورت ایجاد پشتیبان از وبسایت” در مورد الزام تهیه بک آپ مطالبی ارائه گردید. تهیه و تدوین برنامه ای جامع و منظم برای پشتیبان گیری امری اجتناب ناپذیر است زیرا هرچه زمان رو به جلو می رود افراد و شرکت ها با حجم اطلاعات بیشتری روبرو می شوند و درنتیجه مدیریت آنها و اینکه از کدام اطلاعات پشتیبان تهیه شود، پیچیده تر می گردد. از این رو در این مقاله چند نکته مهم برای تعیین استراتژی مناسب ارائه خواهد شد:

 • انتخاب فایل های مهم برای پشتیبان گیری

  طبیعی است که میزان اهمیت فایل ها به یک اندازه نیست. اگر اطلاعات شما حجم زیادی داشته باشد، لازم است که تنها از فایل های حساس بک آپ تهیه نمایید. شاید لازم باشد فایل هایتان براساس میزان حساسیت دسته بندی شوند مثلا “حیاتی”، “مهم”، “متوسط”، “کم اهمیت”؛ سپس براساس درجه بندی صورت گرفته اقدام به بک آپ گیری نمایید مثلا از فایل های حیاتی دو سری پشتیبان تهیه و در دو جای مختلف نگهداری شود، از فایل های مهم یکسری پشتیبان تهیه شود و …

 • تعیین دوره تناوب ایجاد بک آپ

  آیا اطلاعات شما چند وقت به چند وقت تغییر خواهد کرد؟ اگر جواب روزانه است پس می بایست عملیات بطور روزانه انجام گیرد. اگر اطلاعات شما به ندرت تغییر خواهد کرد شاید بک آپ ماهانه و یا طولانی تر کفایت می کند. البته به یاد داشته باشید هدف این مقاله تنها بیان استراتژی ها است و در هر مجموعه باید میزان و مقدار این موارد متناسب با نیاز ایشان تعیین گردد.

 • انتخاب ابزار مناسب با قابلیت زمانبندی خودکار ایجاد پشتیبان

  باتوجه به اینکه پشتیبان گیری امری مهم و حیاتی است لذا واگذاردن آن به نیروی انسانی کاری صحیح نمی باشد از این رو استفاده از یک نرم افزار مناسب با قابلیت تنظیم پارامترهای مختلف فرآیند بک آپ گیری ازجمله انجام عملیات بصورت اتوماتیک و در زمانبندی تعیین شده امری حیاتی است.

 • انتخاب سخت افزار قابل اعتماد

  سخت افزار مناسب از لحاظ کیفیت و داشتن فضای کافی اهمیت دارد. همچنین نکته ی دیگری که حائز اهمیت است فضای بک آپ می بایست خارج از محدوده فایل های اصلی نگهداری گردد تا در صورت بروز مشکلاتی مانند آتش سوزی و … فایل های بک آپ آسیب نبینند.

 • چک نمودن دوره ای انجام صحیح عملیات تهیه پشتیبان

  تدوین نمودن برنامه ای منظم برای اطمینان از صحت عملکرد نرم افزار بک آپ گیری که شامل چک نمودن صحت خود نرم افزار و چک کردن فایل های ایجاد شده ی پشتیبان است، لازم و ضروری می باشد.

 • حذف پشتیبان های قدیمی

  جهت جلوگیری از هدر رفتن فضا و استفاده بهینه از آن لازم است با انتخاب یک استراتژی، بطور مداوم بک آپ های قدیمی و بلا استفاده حذف شوند. ممکن است تمامی بک آپ ها مورد نیاز باشد و لازم به حذف هیچکدام نباشد اما درغیراینصورت سیاست های حذف بهتر است اعمال گردد مثلا تنها بک آپ های 3 ماه اخیر نگهداری شود. عموما نرم افزارهای مربوطه دارای این چنین قابلیتی هستند.